Michael Kors Lexington MK9257 är en klocka för mannen som vill synas. I den här modellen möter den ikoniska, räfflade bezel-ringen från Lexington-serien sofistikerat läder och massiv storlek, vilket skapar den perfekta balansen mellan sportighet och klassisk lyx. Klockan har ett precist kvartsurverk med kronograffunktion och en massiv 45 mm boett tillverkad av rostfritt stål. Klockans tvåfärgade finish i silver på boetten och guld på bezel-ringen ger klockan värdighet.
Klockan har en snygg vit urtavla med guldfärgade detaljer, tre underurtavlor för kronograffunktioner och ett tydligt datumfönster mellan klockan fyra och fem. Ett premium brunt läderarmband ger mjukhet och komfort till den massiva boetten. Klockan är vattentålig till 30 m / 3 atm, vilket betyder att den är stänkskyddad.
Vi kan gravera baksidan av klockan med till exempel initialer och datum. Välj först gravyr och textstil som ska användas i gravyren och ange informationen som ska graveras i fältet "text som ska graveras". Graverade produkter är inte berättigade till retur!